Провести таку операцію стало можливим завдяки винаходу ротаційно стабільного інтрамедулярного телескопічного фіксатора з зростаючою частиною для шийки стегнової кістки. Профінансував виробництво український бізнесмен, засновник благодійного фонду Ренесанс Медико Володимир Манукян.
Наприкінці березня 2020 року українські хірурги-ортопеди провели унікальну операцію з реконструкції нижніх кінцівок 7-річному хлопчику Жені з рідкісною комбінацією складних генетичних захворювань – синдрому Ескобара та недосконалого остеогенезу («кришталеві люди»).
Операція проходила у 4 етапи та стала можлива завдяки винаходу провідного інженера «Восток-Н» Андрія Ковальова.
Про це повідомив заввідділення дитячої ортопедії Інституту патології хребта та суглобів ім. Ситенко, професор Сергій Хмизов у своєму посту у Facebook, передають Українські Новини.
Така комбінація генетичних синдромів раніше не була описана в ортопедичній літературі. Протягом життя у хлопчика було 7 низькоенергетичних переломів верхніх і більше 30 – нижніх кінцівок. Дитина не стоїть і не ходить. Ми провели кілька складних операцій з реконструкції нижньої кінцівки із застосуванням унікальної технології , винайденої інженером Харківського заводу ” Восток-Н” Андрія Ковальова”, – розповів Хмизов.
Він пояснив, що загальноприйнятим світовим «золотим» стандартом у лікуванні пацієнтів з досконалим остеогенезом є телескопічний («зростаючий») стрижень Fassier-Duval (Canada, Pega Medical). Але дана конструкція не зареєстрована в Україні, а крім того, дуже дорога.
“Окрім цього, стрижень Fassier-Duval – ротаційно нестабільний, що могло стати причиною складнощів у процесі лікування (потрібна додаткова фіксація) та ускладнень (спіральні переломи та ротаційні деформації). Крім того, у нього немає фіксації шийки стегнової кістки. Тому нам довелося шукати інше, більш відповідне рішення. І його знайшов інженер Ковальов. Він зробив фактично неможливе – створив ротаційно стабільний інтрамедулярний телескопічний фіксатор з зростаючою частиною для шийки стегнової кістки”, – зазначив хірург.
Виробництво перших зразків нового ротаційного фіксатора профінансував український бізнесмен.
За словами Хмизова, перш ніж застосувати новий фіксатор під час проведення операції, необхідно було залагодити низку бюрократичних нюансів – отримати дозвіл на виробництво, сертифікати ISO.
Він доповів, що в якийсь момент все опинилося під загрозою зриву, але знайшлася підтримка з боку бізнесу та громадських організацій.
Вагомий внесок у підтримку виробництва нових систем ротаційно-стабільних телескопічних фіксаторів зробив бізнесмен Володимир Манукян.
“Була системна криза і вітчизняне сертифіковане виробництво, яке знаходиться в Харкові, знаходилося в дуже складному становищі. Він підтримав виробництво у скрутну хвилину. Володимир Манукян вніс свої технічні ідеї для створення спеціалізованого обладнання для глибинного свердління трубок, а також роботизованої установки для лазерного зварювання цих унікальних фіксаторів. Допоміг з вибором, купівлею та доставкою в країну нестандартного імпортного інструментарію та спеціальних сплавів для виробництва.”
Як зазначив Володимир Манукян, підтримка вітчизняних вчених та розробників у сфері медицини, які знаходять шляхи вирішення складних проблем там, де необхідні сучасні високотехнологічні рішення стало для нього одним із пріоритетних напрямків благодійної діяльності.
“В Україні є багато медичних наукових розробок, які, на жаль, держава не фінансує у необхідному обсязі. Як засновник благодійного фонду «Ренесанс Медико», який займається проблемами «кришталевих дітей», я дуже зацікавлений у розвитку українських технологій та рішень, здатних допомогти в лікуванні людей з такими діагнозами. Адже, самі медики переконані, що це захворювання, а не вирок. Тому бізнесмени, благодійники мають об’єднатися з вченими та лікарями, щоб дати «кришталевим людям» такий шанс”, – прокоментував Манукян.